Jak zvládnout krizi? Kdy a jak využít služeb terapeuta? Jak překonat nevěru? Odpovídala Lenka Matoušová

Chat je uzavřený 24.11.2020 15:00

Lenka Matoušová, párový terapeut v organizaci Women for Women.

Jak zvládnout krizi? Proč (ne)jít na párovou terapii? Kdy a jak využít služeb terapeuta? Co je to mediace? Jak zvládnout karanténní dusno ve vztahu? Jak prožít adventní období v klidu a pohodě? Jak překonat nevěru?  Je nevěra vždy konec vztahu? Odpovídala Lenka Matoušková v úterý 24. listopadu od 15.00.

Lenka Matoušová působí jako case manager a párový terapeut v obecně prospěšné organizaci Women for Women (www.women-for-women.cz) manželů Tykačových, přesněji v projektu Servisu vztahů (www.servisvztahu.cz).Lenčiným základním psychoterapeutickým východiskem je systemika, na základě které se s klienty pokouší najít řešení jejich obtíží, naplnit jejich naděje anebo se lépe smířit s tím, co v jejich životech nelze změnit. Práce psychoterapeuta ji velmi baví a naplňuje, obzvlášť když může být svědkem klientovy pozitivní proměny na cestě k lepšímu, šťastnějšímu a plnohodnotnějšímu životu. 

CHAT

 • Marta z Ostravy

  Myslíš si, že tuto krizi zvládáme my ženské lepší než muži? já si myslím, že ano.

 • Host chatu

  Dobrý den, nemyslím si, že je naše psychická odolnost přímo závislá na tom, zda jsme muži nebo ženy.

 • Dana

  Dobrý den, co mám dělat, když mám pocit, že mi manžel zahýbá? Jak to mám řešit? Jsem z toho nešťastná

 • Host chatu

  Dano dobrý den, zažívat pocit, že je vám je manžel nevěrný je velmi náročné a je zcela pochopitelné, že jste z toho nešťastná. V takové situaci je nejlepším řešením si s manželem o vašem pocitu otevřeně promluvit. Někdy se ukáže, že je nakonec vše jinak, než se zdá a otevřeným rozhovorem se vše vyjasní a vyčistí. Je však dobré počítat i s tím, že se může ukázat, že je váš pocit správný. Pak je nutné začít celou situaci řešit.

 • Ivo

  Myslíte si, že je možné potkat dnes někoho "normálního" na vztah na online seznamkách?

 • Host chatu

  Myslím, že to možné je, jen je potřeba obrnit se trpělivostí. Online prostředí je prostor, který někteří lidé zneužívají díky možnosti utajení své totožnosti, takže na online seznamkách více než v běžném životě můžeme narazit na nemilá překvapení. Každopádně ve prospěch online seznamek hovoří to, že na nich už velké procento lidí potkalo svého životního partnera.

 • Veronika

  Dobrý den paní terapeutko, už si doma s přítelem lezeme na nervy a vypadá to, že home office jen tak neskončí. Co byste nám poradila? Děkujeme

 • Host chatu

  Veroniko dobrý den, být dlouhodobě s partnerem na home office může být opravdu velmi náročné. Důležité je, uvědomit si, co vám vaše nepříjemné pocity způsobuje. Často ze své rozladěnosti obviňujeme své blízké, ačkoliv za to vůbec nemohou, jen jsou příliš a dlouho nablízku. Pomoci může nastavit si doma nějaká pravidla, vymezit si svůj osobní čas a prostor, kam vám partner nebude vstupovat. A totéž nabídnout i partnerovi. Zkuste také chodit co nejvíce ven, zařadit do svého dne co nejvíce pohybu, dostatečně spěte, jezte zdravě a nezapomínejte na humor. Smích je nejlepší relaxace. Zkuste také v rámci možností být v co největším kontaktu s přáteli i širší rodinou. Nabíjejte svoje baterky jak to jen jde, aby jste byla v pohodě a nemusela tak z nepříjemných pocitů obviňovat váš vztah.

 • Ela

  Přítel si chce dát ve vztahu pauzu. Dokáže pauza oživit vztah nebo ho nějak nastartovat? Jsem k tomu skeptická.

 • Host chatu

  Pauza může být prospěšná, pokud si oba v klidu a bez nátlaku potřebujete uvědomit, co každý z vás potřebuje a možná i co vám ve vztahu chybí. Můžete se také více napojit sami na sebe a lépe tak sami sobě porozumět. Pokud totiž sami sobě dobře rozumíme, můžeme dobře fungovat i ve vztahu. Pauza může být příležitost něco ve vašem vztahu zlepšit. Můžete si také během pauzy uvědomit, co vás k sobě vzájemně přitahuje. Pauza však také může váš vztah narušit nebo i zničit. Pokud se na pauze dohodnete, zkuste si nastavit určitá pravidla, např. zda budete během pauzy komunikovat, co má být společným cílem dané pauzy i jak dlouho bude pauza trvat. A pak zkuste věřit v dobrý konec.

 • SK

  Podle mne by měla být nevěra vždy koncem vztahu, co vy na to?

 • Host chatu

  To si nemyslím. Nevěra je velmi vážná a těžká situace ve vztahu. Znamená obrovské narušení důvěry mezi partnery a opravdu může vztah zničit. Pokud ji však partneři dokážou překonat, uvědomí si, proč k nevěře došlo i co ve vztahu před nevěrou nefungovalo, může pár nevěru ustát a možná z této situace i pro budoucnost vytěžit.

 • DIS

  Radíte něco i ohledně současné koronavirové krize?

 • Host chatu

  Pevné nervy, humor a víru v dobrý konec :-)

 • DENMARK

  Potřebujete někdy supervizi své práci?

 • Host chatu

  Ano, supervize je pro každého terapeuta zcela nezbytná.

 • Sára

  Máte nějaký recept na šťastný vztah?

 • Host chatu

  Recept na šťastný vztah bohužel nemám. Každý vztah je jiný a také každý z nás potřebujeme něco jiného. Kdyby nějaký takový zázračný recept existoval, nebylo by jistě tolik vztahových potíží, stačilo by jen postupovat podle receptu. Mohu však říci, že šťastnému vztahu pomáhá, když o něj společně s partnerem dobře pečujeme, věnujeme mu čas a energii, jsme s partnerem vzájemně napojení, zajímáme se o to, co náš partner prožívá a jak se vedle nás cítí. Dále vztahu prospívá intimita, vlídná komunikace, vzájemný respekt k odlišnostem toho druhého ale i nějaký vlastní prostor, do kterého náš partner nepatří.

 • Tomáš

  Co se počítá do nevěry? Patří tam i neškodné psaní?

 • Host chatu

  Dobrý den Tomáši, definici nevěry máme každý úplně jinou. V některém vztahu může být i „neškodné psaní“ za nevěru považováno, v jiném může být bez problému i intimní kontakt s někým jiným. Každý vztah je zcela individuální a proto neexistuje jedna jediná definice nevěry. Ve vztahu je každopádně užitečné, promluvit si o tom, co za nevěru považujete, nastavit si s partnerem své vlastní společné hranice nevěry a tyto hranice poté opravdu dodržovat. Nevěra totiž dokáže vztah úplně zničit.

 • Honza

  Co mám dělat, když s partnerkou není řeč? Pořád se jen hádáme a nemůžeme se na ničem domluvit.

 • Host chatu

  Honzo dobrý den, pokud se s partnerkou jen hádáte, je pravděpodobné, že je mezi vámi nějaký hlubší problém. Doporučila bych otevřeně a pokud možno v klidu si s partnerkou promluvit o tom, jak vám oběma ve vztahu je, co se vám na vašem vztahu líbí a co byste chtěli zlepšit či změnit. Co každý z vás potřebujete, které potřeby vám váš partner je schopen či ochoten naplnit a které ne. Pomoci také může nějaká vzájemná dohoda o tématech, o kterých se hádáte. Můžete také využít pomoc odborníka, párového terapeuta, který vám pomůže hledat cestu ven z neustálých hádek. Můžete se například obrátit na servisvztahu.cz, kde odbornou pomoc naleznete.

 • Zdeňka

  Udělala jsem, co jsem asi neměla. Vlezla jsem partnerovi do telefonu a našla na sociálních sítích konverzace s jinými ženami... Teď se trápím a nevím, co s tím? Mám mu to říct? Může to být konec vztahu?

 • Host chatu

  Zdeňko je fajn, že si uvědomujete, že jste to dělat neměla. Do telefonu partnera se prostě neleze, protože to opravdu může vztah zničit. Pokud máte nějaké podezření, či špatný pocit, je vždy nejlepší cesta si o tom s partnerem promluvit. Jestli se teď trápíte, zřejmě se to nějak projevuje i na vašem chování vůči partnerovi. Promluvit si, může být řešení. Zda mu říct či neříct, že jste mu vlezla do telefonu za vás nevyřeším. Pokud budete chtít vztah zachránit a uzdravit, budete muset znovu vybudovat vzájemnou důvěru, která je narušena tím, co jste v mobilu našla na vaší straně, i tím že jste do mobilu šla, na straně vašeho partnera. Přeju vám každopádně, ať se vám situaci podaří úspěšně zvládnout.

 

 

 

Lenka Matoušová

soukromá psychoterapeutická praxe a koučink
__________________________________________________________________________________

Tel.: +420 605 287 599

E-mail: l.matousova.psychoterapie@gmail.com

Číslo účtu: 4815953003/0800

Kde mě najdete: 
Lazarská 6, Praha 2 (vstup z ulice Omladinářů 1)
Zastávka tramvaje Lazarská
Stanice metra Národní třída


terapie logo modre